poniedziałek, 5 marca 2007

Jak długo żyją ukwiały ?

Ukwiały żyjące w naturze uchodzą za zwierzęta długowieczne. W internecie można znaleźć mniej lub bardziej wiarygodne dane na temat długości życia ukwiałów, jedne mówią o okresie kilku lat inne o kilkudziesięciu latach, kilkuset latach, znalazłem swego czasu także wzmiankę o tym, że ukwiał może żyć nawet kilka tysięcy lat. Ta ostatnia brzmi niewiarygodnie, ale są przesłanki ku temu , aby rzeczywiście stawiać taką tezę. Szczególnie zwierzęta żyjące na dużych głębokosciach wykazują się niezwykłą długowiecznością.
Fotografia pochodzi z serwisu www.actiniaria.com i przedstawia gatunek E.Quadricolor, jeden z najczęściej trzymanych w akwariach ukwiałów, mający stosunkowo niewielkie wymagania (co nie znaczy, że łatwy w utrzymaniu, łatwiejszy w stosunku do innych ukwiałów), jak też najczęściej rozmanażany w niewoli gatunek.
Jak zwykle pewnie jednak prawda leży gdzieś po środku i najbardziej wiarygodne są doniesienia o tym , że ukwiały dożywają w naturze wieku kilkudziesięciu lat. Na stronie : http://www.rsmas.miami.edu/support/lib/seas/seasQA/QAs/s/seaanemones.html#number13 podane są udokumentowane przypadki zwierząt, które dożywały w niewoli do 20 lat, a nawet 60.
Wg British Marine Life Study Society (http://www.glaucus.org.uk/Anemone2.htm) ukwiały żyjące na dużych głebokosciach mogą żyć conajmniej kilkaset lat. Ukwiał obserwowany w już roku 1968 w pobliżu wyspy Tatoosh Island przez wiele lat nie zmienił się pod względem wyglądu, nie widać żadnego procesu starzenia się, nie zmienił również się pod względem wielkości. Większość tych informacji dotyczy co prawda ukwiałów zimnowodnych nie żyjących w strefach tropikalnych i nie występujących na rafach koralowych, nie mniej jednak interesujące jest doniesienie, że udało się oszacować wiek ukwiałów z gatunku Anthopleura xanthogrammica na ok 500 lat, a wg niektórych szacunków poszczególne osobniki mogą żyć nawet od ery Pleistocenu (sic!). Ciepłolubne ukwiały też są w stanie dożyć sędziwego wieku, ale publikacje, które odnalazłem, a które o nich traktują mówią o bezproblemowo osiąganym wieku 100 do 250lat (zaleznie od przyjętej metody pomiarowej).
Joyce Wilkerson na swojej stronie internetowej (http://trickstr.tripod.com/anemones.htm) przeprowadził kilka lat temu ankietę wśród akwarystów na temat między innymi długości życia ukwiałów w akwariach, ale nie tylko, w ankiecie były pytania dotyczące również innych aspektów takich jak upodobania żywieniowe, paremetry chemiczne wody, oświetlenie etc etc. Wyniki nie są olśniewające i nie świadczą najlepiej o warunkach panujących w akwariach http://trickstr.tripod.com/survey_r.htm . W temacie długości życia ukwiałów niewoli : 45% ukwiałów umierało średnio po 3 miesiącach w akwariach prowadzonych akwarystów z mniej niż 2 letnim doświadczeniem w akwarystyce morskiej. Akwaryści ze stażem 2-5 lat mogli się pochwalić statycznym czasem 7 miesięcy życia ukwialu w ich zbiorniku, tylko 5% akwarystów utrzymało przy życiu ukwiał w czasie 2 lub więcej lat. Nawet u akwarystów ze stażem ponad 5 lat 36% ukwiałów umierało średnio po 8 miesiącach pobytu w akwarium.J.Wilkerson pisze na swojej stronie , że w naturze ukwiały dożywają kilkuset lat, nie mniej jednak jeśli nawet czas życia ukwiału w naturze "tylko" 50 lat to niestety jeśli trafia on do akwarium morskiego to w zdecydowanej więszości przypadków czeka go szybka śmierć. Tym większego znaczenia nabierają właściwe warunki hodowlane, które z jednej strony sprzyjają zdrowemu życiu zwierzęcia, a z drugiej strony mogą pomóc w rozmnażaniu ukwiałów. Im więcej udanych podziałów ukwiałów w akwarium tym mniej osobników wyławianych będzie z naturalnego środowiska i tym mniejsza dewastacja rafy koralowej.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

witam nie jestem biologiem ale wiem jedno jestem nowicjuszem morszczakiem posiadam 3 gatunki ukwiałów cała trujca jest w moim akwarium 2,5roku jeden z gatunków niemam pojęcia jak się nazywa (fioletowo zielony lekki turkus )od 3 miesięcy co miesiąc ma podział .baniak 270L delta ,piana firmy weipro ,samp 80L 3x24waty brak elektroniki ,testów podmiana 10L na tydzień ....i jaka tu mowa o super stabilnym baniaku suplementacja jod, i baling prosty
ph.ca.i.mg. to cała moja ingerencia to co jest grane adaptacja do nowych warunków.. pozdrawiam mój adres to sq9uk@wp.pl a jestem z Częstochowy