czwartek, 6 grudnia 2007
niedziela, 19 sierpnia 2007
sobota, 28 lipca 2007
Malediwy (8) - Bezdomny krab pustelnik i biznes na Malediwach.
Krab pustelnik w procesie ewolucji zaczął do ochrony stosować puste muszle ślimaków. Ma miękki odwłok, sinie rozwinięte tylne odnóża, które umożliwiają mu trzymać mocno domek ślimaczy i w razie niebezpieczeństwa skryć sie w nim. No i tu pojawia się problem... no bo co turyści najczęściej zbierają na plaży nad morzem... oczywiście puste muszle ślimaków.
Stąd na wyspie pojawiła się informacja , że w efekcie intensywnego kolekcjonowania pustych muszli kraby mają problem ze znalezieniem sobie domku.
sobota, 7 lipca 2007
niedziela, 10 czerwca 2007
Tridacna Crocea - już po niej...
PS.Na kraba wydalem wyrok śmierci w zawieszeniu , jeszcze jeden taki wybryk i go wrzucę do wrzątku, bedzie miał nowy kolorek. Moge wybaczyć, że przewraca szczepki, korale, przesuwa małe kawałki skały, ale od przydaczni wara...
niedziela, 3 czerwca 2007
Larwy krewetki czyszczącej (Lysmata amboinensis)
L.amboinensis dość często i łatwo rozmnaża się w akwariach i pojawienie sie larw tego gatunku nie należy do szczególnie niezwykłych wydarzeń w akwarium. Problem z L.amboinensis polega na tym , że do tej pory sporadycznie udawało się doprowadzić do przekształcenia larwy w dorosłego osobnika w warunkach hodowlanych. Do tej pory nie udało się określić czynnika wyzwalającego tą przemianę. W efekcie larwy tego gatunku kiedy już pojawią się w akwarium są najczęściej traktowane jako żywy pokarm dla innych zwierząt.
poniedziałek, 28 maja 2007
Malediwy (6) - Kandholhoo
piątek, 25 maja 2007
Krewetka pistoletowa - znalezione w necie...
I następny film wyjaśniający dokładnie fizykę zjawiska...
środa, 9 maja 2007
czwartek, 12 kwietnia 2007
Malediwy (3) - Kuramathi
Lokalny operator http://www.dhiraagu.com.mv/dhimobile/resorts.php podaje, że Kuramathi Resort jest pokryty siecią GSM (marzyła mi się bezludna wyspa...).
Jest Polska http://www.dhiraagu.com.mv/dhimobile/roaming/partners.php na liście partnerów roamingowych. Nie uciekniemy od cywilizacji... ;)
No i koszty : http://www.orange.pl/portal/map/map/discover_category?pageid=1462374&id=1462387 , boję się , że Malediwy zaliczają się do grupy "satelitarnej"...
środa, 11 kwietnia 2007
wtorek, 10 kwietnia 2007
Malediwy (2) - Male
Cały widok będzie jak na fotografii wklejonej przeze mnie obok.
Ośmiornice inteligentniejsze od delfinów ?
W internecie udało mi się znaleźć kiedyś informację, że inteligencja ośmiornic jest tak wysoka, że teoretycznie powinny być one w stanie stworzyć własną cywilizację. Niestety jest kilka czynników , które powodują , że tak się nie stało. Po pierwsze te gatunki ośmiornic , które charakteryzują się wysokim IQ żyją stosunkowo krótko, po drugie nie są stworzeniami społecznymi - wręcz przeciwnie , jako drapieżniki żyją samotnie, łącząc się z innymi osobnikami tylko w okresie tarła. To wszystko razem wzięte powoduje , że nie są w stanie gromadzić na dłuższą metę doświadczeń i obserwacji, a jeśli już krótkoterminowo udaje im się uczyć czegoś nowego i wykorzystywać to w życiu, to niestety nie przekazują tej wiedzy i umiejętności następnym pokoleniom, nie następuje więc kumulacja wiedzy dzięki której ośmiornice mogłyby się jako społeczność rozwijać.
Seriatopora Hystrix
Problem z Lobophyllia H.
piątek, 6 kwietnia 2007
Czy błazenek w ogóle zamieszka w ukwiale...?
czwartek, 5 kwietnia 2007
Wojny ukwiałów
Fotografia pochodzi ze strony http://www.sciencenews.org/articles/20050604/fob2.asp i pokazuje formowanie ataku przez ukwiał wskazany czerwoną strzałką. Atak jest skierowany na mały ukwiał , który jest zwiadowcą kolonii po prawej stronie. Wolna przestrzeń po środku oddziela dwie wrogie kolonie.
Więcej później...
środa, 4 kwietnia 2007
Malediwy (1) - Kuramathi
Raj dla nurków, raj dla miłośników rafy koralowej, raj dla miłośników kąpieli słonecznych, jednym słowem raj na ziemi.
15 Kwietnia jadę tam na urlop :
http://www.malediven.net/maps/kuramathi.htm
Kuramathi jest jedną z największych jeśli nie największą wyspą na Malediwach, wystarczy powiedzieć , że znajdują się tutaj aż 3 różne ośrodki wypoczynkowe. Co prawda nie jest to szczyt moich marzeń, bo wypoczynek na Malediwach pierwotnie wyobrażałem sobie jako pobyt na małej wyspie z małą liczbą turystów, czyli taką "bezludną", ale niestety zaczęliśmy z żoną myśleć o wyjeździe zbyt późno (styczeń/luty 2007) , aby móc naprawdę wybierać pomiędzy ofertami różnych biur. Większość ośrodków była już wyprzedana, a jeśli nawet okazywało się, że są miejsca to z kolei nie było miejsc w samolocie w tym samym terminie. Więc siłą rzeczy musieliśmy wybrać to co akurat było dostępne. Dobra rada : jeśli chcesz jechać na Malediwy w kwietniu kiedy woda jest najbardziej przejrzysta to rezerwację wykonaj już we wrześniu poprzedniego roku. Wtedy masz wybór.
Finalnie nasz wybór padł na Kuramathi na ośrodek "Blue Lagoon" na podstawie opinii jakie znaleźliśmy w dwóch serwisach internetowych gdzie można znaleźć wiele wypowiedzi i komentarzy turystów, którzy byli na Kuramathi. Pierwszy serwis to TripAdvisor (link na dole strony w sekcji "warto zajrzeć") a drugi to HolidayCheck. Pierwszy dostępny jest w języku angielskim i akurat o Kuramathi zawiera wiele cennych informacji, HolidayCheck jest niemieckojęzyczny, zawiera sporo fotografii w porównaniu do TripAdvisora. Jest dostępna też angielska wersja serwisu, ale niestety nie ma tam zbyt wielu wypowiedzi.
Generalnie TripAdvisor, a ściślej mówiąc opinie turystów , którzy odwiedzili Kuramathi Blue Lagoon, przesądziły o naszym wyborze. Wyspa dostaje ocenę srednią na poziomie 4,5 (w skali od 1 do 5), oceny mają tym większą wartość, że TripAdvisor w większości jest wypełniany opiniami turystów z UK, którzy należą do raczej wybrednych.
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g608516-d478405-Reviews-Kuramathi_Blue_Lagoon-Kuramathi_North_Ari_Atoll_Alifu_Atoll.html
Fotografie wykonane przez turystów można zobaczyć : http://www.tripadvisor.com/ShowUserReviewImages-g608516-d478405-rb0-Kuramathi_Blue_Lagoon-Kuramathi_North_Ari_Atoll_Alifu_Atoll.html
Dodatkowo warto przejrzeć zasoby na niemieckojęzycznym forum : http://www.malediven.net/ , mnóstwo fotografii, a jeśli ktoś zna niemiecki to także informacje z pierwszej ręki.
Opinie : http://www.malediven.net/reiseberichte/kuramathi.htm
Całą stronę opinii można przetłumaczyć na język angielski w translatorze http://babel.altavista.com.
Fotografie : http://bilder.malediven.net/Kuramathi/index.htm
Fotografia Kuramathi obok pochodzi z serwisu www.malediven.net.Dodam jeszcze, że HoldayCheck został nam zareklamowany jako źródło opinii dla pracowników TUI w Polsce, którzy na nie znając jakiegoś hotelu lub ośrodka wypoczynkowego szukają odpowiedzi na pytania klientów. Nie wiem czy rzeczywiście jest prawdą, że całe TUI korzysta z tego, ale przy ktorejś z kolei wizycie w biurze TUI w Warszawie, dobrze juz zaznajomiony ze mną pracownik biura wyznał nam, że wszystkie odpowiedzi na nasze pytania czerpał właśnie z niemieckiego HolidayCheck.
poniedziałek, 5 marca 2007
Jak długo żyją ukwiały ?
Fotografia pochodzi z serwisu www.actiniaria.com i przedstawia gatunek E.Quadricolor, jeden z najczęściej trzymanych w akwariach ukwiałów, mający stosunkowo niewielkie wymagania (co nie znaczy, że łatwy w utrzymaniu, łatwiejszy w stosunku do innych ukwiałów), jak też najczęściej rozmanażany w niewoli gatunek.
Jak zwykle pewnie jednak prawda leży gdzieś po środku i najbardziej wiarygodne są doniesienia o tym , że ukwiały dożywają w naturze wieku kilkudziesięciu lat. Na stronie : http://www.rsmas.miami.edu/support/lib/seas/seasQA/QAs/s/seaanemones.html#number13 podane są udokumentowane przypadki zwierząt, które dożywały w niewoli do 20 lat, a nawet 60.
Wg British Marine Life Study Society (http://www.glaucus.org.uk/Anemone2.htm) ukwiały żyjące na dużych głebokosciach mogą żyć conajmniej kilkaset lat. Ukwiał obserwowany w już roku 1968 w pobliżu wyspy Tatoosh Island przez wiele lat nie zmienił się pod względem wyglądu, nie widać żadnego procesu starzenia się, nie zmienił również się pod względem wielkości. Większość tych informacji dotyczy co prawda ukwiałów zimnowodnych nie żyjących w strefach tropikalnych i nie występujących na rafach koralowych, nie mniej jednak interesujące jest doniesienie, że udało się oszacować wiek ukwiałów z gatunku Anthopleura xanthogrammica na ok 500 lat, a wg niektórych szacunków poszczególne osobniki mogą żyć nawet od ery Pleistocenu (sic!). Ciepłolubne ukwiały też są w stanie dożyć sędziwego wieku, ale publikacje, które odnalazłem, a które o nich traktują mówią o bezproblemowo osiąganym wieku 100 do 250lat (zaleznie od przyjętej metody pomiarowej).
Joyce Wilkerson na swojej stronie internetowej (http://trickstr.tripod.com/anemones.htm) przeprowadził kilka lat temu ankietę wśród akwarystów na temat między innymi długości życia ukwiałów w akwariach, ale nie tylko, w ankiecie były pytania dotyczące również innych aspektów takich jak upodobania żywieniowe, paremetry chemiczne wody, oświetlenie etc etc. Wyniki nie są olśniewające i nie świadczą najlepiej o warunkach panujących w akwariach http://trickstr.tripod.com/survey_r.htm . W temacie długości życia ukwiałów niewoli : 45% ukwiałów umierało średnio po 3 miesiącach w akwariach prowadzonych akwarystów z mniej niż 2 letnim doświadczeniem w akwarystyce morskiej. Akwaryści ze stażem 2-5 lat mogli się pochwalić statycznym czasem 7 miesięcy życia ukwialu w ich zbiorniku, tylko 5% akwarystów utrzymało przy życiu ukwiał w czasie 2 lub więcej lat. Nawet u akwarystów ze stażem ponad 5 lat 36% ukwiałów umierało średnio po 8 miesiącach pobytu w akwarium.J.Wilkerson pisze na swojej stronie , że w naturze ukwiały dożywają kilkuset lat, nie mniej jednak jeśli nawet czas życia ukwiału w naturze "tylko" 50 lat to niestety jeśli trafia on do akwarium morskiego to w zdecydowanej więszości przypadków czeka go szybka śmierć. Tym większego znaczenia nabierają właściwe warunki hodowlane, które z jednej strony sprzyjają zdrowemu życiu zwierzęcia, a z drugiej strony mogą pomóc w rozmnażaniu ukwiałów. Im więcej udanych podziałów ukwiałów w akwarium tym mniej osobników wyławianych będzie z naturalnego środowiska i tym mniejsza dewastacja rafy koralowej.
piątek, 12 stycznia 2007
Jaki błazenek zamieszka w tym ukwiale ?
środa, 10 stycznia 2007
Zoo-Aquarium Berlin, Styczeń 2007
Wszyscy zajmujący się akwarystyką morską wiedzą, że właściwie zbudowany system filtracji jest podstawą funkcjonowania całego biotopu. To rozwój techniczny w dziedzinie filtrowania wody morskiej w akwarium spowodował gwałtowny rozwój akwarystyki morskiej na przestrzeni ostatnich 15-20 lat.
Akwarium , które musi zrobić duże wrażenie na każdym akwaryście morskim. Nie będę bawił się w próby zgadywania jaka jest jego pojemność, wystarczy jeśli powiem , że to co widać na fotografii obok to widok z jednej strony akwarium (można je oglądać z 3 stron, w lewej części fotografii widać boczną szybę akwarium, trzecia na końcu zbudowanego wzdłuż ścian wąwozu) , wysokość od dna do powierzchni wody to ok.2m, a długość akwarium w głąb tego widoku...? no właśnie, bardzo trudne do oszacowania, ale wydaje mi się ok.6m minimum.
Akwarium robi w pierwszej chwili wrażenie głównie swoją wielkością. Jak się dobrze przyjrzeć to rzuca się w oczy kilka szczegółów. Po pierwsze w akwarium występują koralowce o stosunkowo niskich wymaganiach co do oświetlenie i parametrów wody. Po drugie to samo dotyczy ryb. Bardziej wymagające korale twarde występują dosłownie jako pojedyńcze egzemplarze.